1. Anasayfa
  2. İlginç Teknoloji

Mühendislik Harikası Xpeng G3


0

Xpeng Marka G3 Model Bu Araç Mühendislik Harikası

Bu Otomobilde Hem Konfor Hemde Yapay Zeka Mevcut Bu İkisinin Birleşmesinin Sonucunda Mühendislik Harikası Bir Araba Ortaya Çıkıyor Yapay Zeka Aracılığıyla Otomatik Park Özelliği ve Yol Tanıma Özelliği Bu Araçta Konumlandırılmış.

Otomatik Park Özelliğine Bu Araçta GPRS Sayesinde Gerçekleşiyor Aracın Üzerinde Yer Alan GPRS Modülü Sayesinde Araç Çevresini Tarıyor ve Aracın Çevresindeki Nesneleri Tanımlıyor ve Boş Alan Varsa Bunları Kendi Hafızasında Tanımlıyor.

Tanımladığı Bu Boş Arazileri Kullanıcıya Gösteriyor ve Kullanıcının “Park Et” Emri İle Beraber Matematiksel İşlemler Aracılığıyla Aracın Boyutuna ve Boş Arazinin Boyutunu Hesaplıyor Eğer Doğru Bir Orantı Çıkarsa Aracı Bu Boş Araziye Konumlandırıyor.

Konumlandırma İşlemi Yaparken Aracın Beynine Yolladığı Veriler Sayesinde İleri , Geri , Sağ ve Sol Yönlerinde Kendisine Bir Rota Belirleyip Aracı Hareket Haline Koyuyor ve Belirlenen Bölgeye Aracı Yerleştiriyor Yerleştirme Esnasında Aracın Çevresine Herhangi Bir Nesne Çıkarsa ve Engel Olursa Araç Durup Bekliyor Eğer Nesne Kalıcı Olarak Duruyorsa Bir Süre Sonra Aracın Kontrolünü Şoföre Aktarıyor.

Eğer Aracın Boyutu İle Boş Arazi Doğru Orantılı Değilse Şoföre Uyarı Veriyor ve Aracın Kontolünü Şoföre Devrediyor.

Bu Otomatik Park Yazılımı Haricinde Yol Tanıma Özelliği Sayesinde Araç Hareket Halinde İken Çevresinde Kendisine Yaklaşan Nesneleri Tanımlıyor ve Eğer Nesneler Kritik Çarpma Tehlikesi Durumunda İse Aracın Kontrolünü Ele Alıyor ve Aracı Nesnelerden Uzaklaştırıyor.

Eğer Araç Park Halinde İken Harekete Geçerse ve Çevresinde Herhangi Bir Nesne Tanımlarsa Çarpma Durumu Kritik Hale Gelene Kadar Şoföre Uyarı Veriyor Çarpma Durumu Kritikleşince Araç Yine Kontrolü Ele Alıyor ve Aracı Durduruyor.

Bunların Yanında Araç Konforlu ve Geniş Bir Yapıya Sahip Ayrıca Yapay Zeka Sadece Aracın İçerisinde Değil Aracın Şoför Bölgesinde de İş Yapıyor Aracın İçerisinde Yer Alan Dokunmatik Panel Üzerine Konumlandırılmış Yazılım Sayesinde Aracı Kontrol Edebilir , Radyo – Müzik – Film Gibi Medya İçeriklerini Oynatabilir , GPRS Üzerinden Rotanızı Belirleyip Bakabilir veya Tarayıcı İle İnternette Gezinebilirsiniz.

Bunların Haricinde Bu Kontrol Panelini Uzaktan Yönetebilir ve Aracınızın Durumu Hakkında Uzaktan Bilgi Alabilir veya Aracın Bazı İşlevlerini Uzaktan Yönetebilirsiniz.

Aracın Uzaktan Yönetimi Haricinde Kumandası Sayesinde Bazı Önemli İşlevleri Aracın Kumandasının Üzerindeki Panel Sayesinde Gerçekleştirebilirsiniz (Park Etme , Star – Stop , Camları Kapatma , Lock – Unlock).

KAYNAK: https://www.xiaopeng.com/g3.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir