NASA’da Liseli Stajyer Yeni Bir Gezegen Keşfetti ! (TOI 1338 b)
  1. Anasayfa
  2. Bilim

NASA’da Liseli Stajyer Yeni Bir Gezegen Keşfetti ! (TOI 1338 b)

Liseli Genç Bilimci (Wolf Cukier) NASA'da Staj Yaparken Keşif Sırasında Yeni Bir Gezegen Buldu !

0

Liseli Genç Bilimci (Wolf Cukier) NASA’da Staj Yaparken Keşif Sırasında Yeni Bir Gezegen Buldu !

NASA’da Staj Yaparken 3. Gününde Yeni Bir Gezegen Bulan 17 Yaşındaki Liseli Genç Bilimci Adının Bilim Tarihine Yazılmasını Sağladı Yıldızlar Arasında Keşif Sırasında Yeni Bir Gezegen Kalıntılarına Rastladı ve Bunu Üzerine Giderek Adını Duyurmayı Başardı Genç Bilimci Yeni Bir Gezegen Keşfetti.

17 Yaşındaki Wolf Cukier İsimli Genç Lise 3. Sınıfta NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezinde Staj Yapmaya Başladı Staj Sırasında Wolf’a Verilen Görev Uzay Teleskopu İle Yıldızlar Arasında Veri Toplamaktı Genç Bilimci Bunun Üzerine Giderek Yıldızlar Arasında Yeni Bir Gezegen Keşfetti.

Wolf Cukier İsimli Genç Yıldızlar Arasında Keşif Sırasında 2 Yıldız Olduğunu Fark Etti Veri Toplama Esnasında Bu Konunun Üzerinde Gerekli Yardımları Alarak Daha Yakında İnceledi Yıldızların İçerisinde Bulunan Gezegeni İşte Tam Bu Esnada Fark Ederek Daha Kesin Sonuçlar Çıkardı.

Gezegen Olduğu Kesinleştikten Sonra İncelemelere Başlandı Bu Gezegene “TOI 1338 b” İsmi Verildi Daha Sonra 27 Gün Süren Bu Araştırmalarda TOI 1338 b’nin Dünyanın Tam Olarak 6.9 Katı Büyüklüğünde Olduğu Tespit Edildi.

TOI 1338 b’nin Dünya’dan Yaklaşık 300 Işık Yılı Uzakta Olduğu Tespit Edilerek Bu Araştırmalara Devam Edileceğinin Açıklamasında Bulunan NASA Genç Bilimci Wolf Cukier’e Astrofizikçi Olma Hakkı da Tanıdı.

KAYNAK: https://www.nasa.gov

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir