1. Anasayfa
 2. İlginç Teknoloji

RC Uçak Modeli Prototip

RC Teyyare Cinsi Prototip Uçak Modeli


3

RC Teyyare Cinsi Prototip Uçak Modeli

Geliştirilen Bu Prototip RC Model Yazılımı , Donanımsal Parçaları ve Tasarımı Kendisine Ait Olan Üniversite Öğrencisi Tarafından Yapılmış ve Geliştirmeye Açık Olarak Bırakılmıştır.

RC (Radio Control) İle Çalışan Bu Prototip Şuanlık 100 Metre Mesafeye Kadar Uçuş Menzili Sağlıyor Üzerindeki Modülleri Geliştirdikten Sonra Bu Mesafe Artacaktır.

Bu Prototip Uçak Modeli Alıcı ve Vericileri Sayesinde Uzaktan Kontrol Edilebilir Bir Yapıda. Uçağın Tasarımı ve Şekli , Teyyare Modellemesinden Yapılmıştır.

Uçağın İçerisinde ve Uzaktan Kumandasında Kullanıcının “Buton” – “Düğmeler” Sayesinde Hareket Özelliğinin Bulunduğu Yazılım “C” Dili Tabanlı Olan “Arduino” Kodlaması İle Yapılmıştır.

Modelleme Uçağın İçerisindeki Yazılım “Arduino Nano” İle Çalışmaktayken Uzaktan Kontrol Özelliğini Sağlayan Kumanda’nın İçerisindeki Yazılım “Arduino Uno” İle Çalışmaktadır.

Teyyare Cinsi Modelleme Uçağın Sağ ve Sol Kanatları “Servo Motor” İle Uzaktan Kontrol Özelliği Sağlayabilir Bu Kanatların Açısı “Joystick Shield” Üzerinde Bulunan Kontol Kolu İle İstenilen Açıda Uçağa Eğim Sağlayabilir.

Ayrıca Uçak Havada Süzülürken Yükselmek İçin veya Alçalmak İçin Uzaktan Kumanda Üzerinde Bulunan Düğmeler Aracılığıyla Uçağın Arka Kısmında Bulunan “Servo Motor” Aracılığıyla Çalışan Kanat Sayesinde Yükselme ve Alçalma İşlevlerini Yerine Getirebilir.

Teyyare Cinsi Modelleme Uçağın Kumandasında Bulunan “Arduino Uno” Üzerine Takılmış Olan “Joystcik Shield” Uçağın Uzaktan Kumandası İşlevlerini Yerine Getirmekte.

Joystick Shield’in Çalışması İçin Gereken Yazılımsal Kodlamalar Shield’in Bağlı Olduğu “Arduino Uno” Üzerine Yazılmış ve Joystick Shield Bu Arduino’nun Üzerine Konumlandırılmış.

Uçağın İçerisinde Bulunan “Alıcı Modülü” Uzaktan Kumanda’nın İçerisinde Bulunan “Verici Modülün’den” Aldığı Komutları “Arduino Nano’ya” Göndererek Uçağın Gerekli Yerlerindeki Gerekli Parçaları Harekete Geçirmesini Sağlıyor.

Uçağın Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • Arduino Uno
 • Arduino Nano
 • Arduino Joystick Shield
 • NRF24L01 Alıcı – Verici Modül
 • Servo Motor (3 Adet)
 • 30A ESC Fırçasız Motor Hız kontrol Sürücü Devresi
 • A2212 1400kv Fırçasız Motor
 • 8060 Drone – Quadcopter ve Multikopter Pervanesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. alıcı ve verici kodlarını verebilir misiniz ?

 2. mümkünse kodlarını verebilirmisiniz?

  • Arduino Kodları Kişinin Telif Hakları Nedeniyle Kaldırılmıştır Talebiniz Üzere Tekrar Başvuru Yapılacaktır En Kısa Sürede Eklemeye Çalışacağız Takipte Kalmayı Unutmayın Bizleri Takip Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz Sağlıklı Günler Dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir