(“WWW”) 30. Yılın Kutlu Olsun…
  1. Anasayfa
  2. İnternet

(“WWW”) 30. Yılın Kutlu Olsun…

World Wide Web'in ("www") Bugün 12 Mart 2019 30. Yıl Dönümü...

0

World Wide Web’in (“www”) Bugün 12 Mart 2019 30. Yıl Dönümü…

“WWW” Olarak Bildiğimiz World Wide Web’in Bugün Tam 30. Yıl Dönümü. World Wide Web Bilinen Adı İle “www” veya “Web” Olarak Geçen Yazılım Tam 30 Yıl Önce Bir Bilim Adamı Tarafından Geliştirildi ve Dünya’da Bir Yenilik Sağladı.

World Wide Web Kim Tarafından Bulundu ?

Ansiklopedilerden veya Eski Yazılardan Bilgi Araştırma Devrini ve Mektuplar İle Haberleşme Devrini Bitiren World Wide Web (“Dünya Çapında Ağ”) Olarak Bilinen Platformun Sahibi Tim Berners-Lee’dir.

Bilgisayar Uzmanı Olan Tim Berners-Lee Dünya Çapında Ağ Yani Bilinen Adı İle “www” ‘i 1989 Yılında Geliştirdi. Tim Berners-Lee 1980’li Yıllarda Fizik Labarotuvarında Çalışırken Bilgi Elde Etmek Amacıyla Birçok Farklı Bilgisayarda Birçok Farklı Oturum Açmak ve Bir Bilgiyi Her Bilgisayara Ayrı Ayrı Yüklemek Zorunda Kalıyordu. Bunun İçin Tim Berners-Lee HTML Dilinde Bir Bilgiyi Her Bilgisayarda Okuyacak ve Yazacak Bir Yazılım Geliştirdi. World Wide Web’in Gelişim Aşaması Bu Şekilde Ortaya Çıktı.

World Wide Web’in Çalışma Prensibi Nasıl ?

World Wide Web İnternet Üzerinde Şahıs veya Şahısların Alan Adlarının Yönlendirilmesinde Kullanılır Misal Olarak “www.teknokaynak.net” İsmini Aklınızda Tutmak Kolay Akılda Kalıcı Bir Yazı Adresi Aslında Bu Adreslerin IP (Internet Protocol) Sınıfları Mevcuttur Yani “94.199.200.45” Olduğu Gibi Siz Bir Adres Yazdığınız Zaman Sizin Adresiniz Bu Şekilde IP Sınıflarında Yönlendirme Yapılır.

Fakat Bu Şekilde IP Adresini Akılda Tutmak Çok Zor Olduğu İçin Arama Yapmak İstediğiniz Kelimeyi Yazdıktan Sonra Orada Yazan Kelimeler Aracılığıyla IP Sınıflarına Otomatik Yönlendirmeler Yapabiliyorsunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir