Yapay Zeka 2019
  1. Anasayfa
  2. Yapay Zeka

Yapay Zeka 2019

Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0

Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yapay Zeka Her Ne Kadar İnsan Gibi Vücudu Olan Bir Robot Gibi Gelsede Aslında Birçok Farklı Yerde Hatta Hergün Kullandığımız Alanlarda Bile Kullanılmaktadır Mesela;

Iphone Siri:

Apple Şirketi Bunu Bizler İçin Geliştirdi Ve Hizmetimize Sunmuştur. Apple Siri Yıllar Önce’den Beri Yol Tarifi , Çağrı Yapma , Mesaj Yazma Gibi Birçok Özelliği Yapabiliyorken Günümüzde Daha Fazlasını Yani Sorduğumuz Her Soruya Mesela “Bugün Hava Durumu Nasıl” – Bunun Cevabını Şu Şekilde Veriyor Öncelikle Cihazımızdan Haritada Hangi Şehirde Olduğumuzu Tespit Ediyor Sonra Google’dan Bulunduğumuz Şehrin Bugünki Hava Durumunu Kontrol Ediyor Ve Sonuç Olarak Bizim Karşımıza Getiriyor. Bunun Gibi Daha Birçok Sorumuzu Yanıtlıyor Ve Bizimle İletişim Kurabiliyor.

Google Asistan:

Google Şirketi Aynı Şekilde Kullanıcıları İçin Bir Yardımcı “Google Asistan” Geliştirdi. Google Asistan’ın Özelliklerinden;

  • Rehberdeki Kişiye Mesaj Yazma
  • Rehberdeki Kişiye Çağrı Yapma
  • Cihazın İşlevlerini ( Wifi , Bluetooth , Mobil Veri , GPS , vb.) Açma – Kapatma
  • Cihazda Bulunan Uygulamaları Kullanma (Örn: Müzik Açma, Resim Gösterme, Google’de Arama Yapma)
  • Kullanıcı İle Konuşma ( Yeni Gelen Bir Destek)
  • Yol Tarifi , Adres Sorma , Adres’e Gitme vb.

Bunun Gibi Birsürü Özelliği İçinde Barındırıyor Google Asistan.

Microsoft Cortana:

Microsoft Firması Yapay Zeka Konusunda Geliştirmiş Olduğu Cortana İsimli Yazılımı Tam Bir Yapay Zeka Örneğidir Mesela Bu Yazılıma Her Soru Sorduğunuzda Bu Yazılım Sorduğunuz Soruları Kendi Hafızasına Kaydederek Daha Sonra Soracağınız Sorular’da Bu Kaydetmiş Olduğu Bilgileri Göz Önünde Bulundurarak Daha Etkili Cevaplar Veriyor.

Ayrıca Yazılıma Bahsettiğiniz Bir Cisim Veya Canlı Varlık’tan Ne Olarak Bahsediyorsanız Mesela Bir Kişiye Sürekli İsmiyle Değilde Takma İsmiyle “Lakabıyla” Bahsediyorsanız Yazılım Bunu Hafızasına Atıyor Ve Bununla İlgili Bir Soru Sorulduğunda Bu İsimle Cevap Veriyor.

IBM Watson:

IBM Watson , IBM Şirketi Tarafından Geliştirilen Bir Yapay Zeka Yazılımıdır. Diğer 3 Yapay Zeka Programında Daha Fazlası Olan IBM Watson Yazılımı Diğerlerinden Farklı Olarak Bir Bakımdan Geleceği Tahmin Edebilmektedir.

IBM’nin Geliştirmiş Olduğu Bu Yazılım Sayesinde Önceki Verilere Bakarak Veri Analizi Yapmak Mümkündür Mesela , Hastanedeki Bir Hastanın Daha Önceki Senelerde Geçirmiş Olduğu Hastalıkları Ve Kullanmış Olduğu İlaçları Göz Önünde Bulundurarak Hastanın İlerki Zamanlarda Geçirme Olasılığı Olan Hastalıkları Buluyor. Tabi Kesinlikle Doğru Bilgiler Değil Ama Tahmini Bir Olasılık Hesaplaması Yapıyor.

Bu IBM Yazılımı Diğer 3 Yapay Zeka Programı Gibi Bizler İle İletişim’e Geçebiliyor Veya Sorduğumuz Soruları Cevaplıyabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir