Yapay Zeka Ne Zaman İcat Edildi ?
  1. Anasayfa
  2. Yapay Zeka

Yapay Zeka Ne Zaman İcat Edildi ?

Yapay Zeka Ne Zaman ? Kim Tarafından ? Bulundu ?

0

Yapay Zeka Ne Zaman ? Kim Tarafından ? Bulundu ?

1950 Yılında Bir Matematik Dehası Olan Claude Shannon Bilgisayarların İnsanlar Gibi Düşünüp Hareket Edeceği Yönünde Çalışmalarını Sürdürürken Bilgisayarların İnsanlar Gibi Satranç Oynayabilecekleri Hatta İnsanlardan Bile Daha İyi Satranç Oynayabilecekleri Yönünde Çalışmalar Yaparken Alan Turing İsimli Kişi Tarafından Yazılan “Bilgisayarlar Mekanizması ve Zeka” İsimli Makalesinde Bilgisayarların Zekasının Olup Olmadığının Araştırmasını Yapıyordu.

1955 Yılında New Hampshire’de Görev Alan John McCarthy “Yapay Zeka” Üzerine Çalışma Yapılması İçin Bir Konferans Düzenlemeyi Teklif Etti. John McCarthy’in Bu Konferans Teklifi Büyük İlgi Görerek 1956 Yılında “Dartmouth” Konferansı Düzenlendi ve Bu Konferans “Yapay Zeka” Teriminin İlk Kez Kullanıldığı ve “Yapay Zeka” Araştırmalarının Başlatıldığı Konferans Haline Geldi.

TEKNOKAYNAK

Bu Konferans’ta Günümüzde Hala Araştırmalarının Yapıldığı “Yapay Zeka” Teriminin Cevabı Bulunmayan Sorular Sorulduğu Hatta Harvard Üniversitesinde Saygın Bir Bilim Adamı Olan Marvin Minsky Gibi Birçok Bilim İnsanı Bu Sorulara Cevap Ararken Günümüzde “Yapay Zeka Algoritmasının” Çözümlendiği ve Bu Konudaki Araştırmaların Başarılı Sonuçlar Verdiği Söylenemez.

TEKNOKAYNAK

Günümüzde Birçok Teknolojik Aletin Yapay Zeka Teknolojisini Kullanarak Üretildiği Yönünde Söylemler Mevcut Fakat Yapay Zeka Teknolojisi Bu Alanda Bir Teknoloji Değildir “Yapay Zeka” Demek İnsan Canlısı Gibi İnsanların Yaptığı Günlük Yaşam Sürebilen ve İnsan Gibi Düşünebilen İnsan Gibi Kendi Kararlarını Verebilen Bir Teknoloji Olarak İsimlendirilmektedir ve Bu Konuda Bilim İnsanları Günümüzde Hala Çalışmalarını Devam Ettirmektedir.

TEKNOKAYNAK

” Yapay Zeka Her Geçen Gün Kendini Yenileyebilen ve Her Geçen Gün Kendini Bir Önceki Günce Göre Daha Çok Yenileyebilen ve Geliştirebilen Bir Yazılım Türüdür”

http://www.teknokaynak.net

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir