ChatGPT’ye gelen “Özel Talimatlar Özelliği”
  1. Anasayfa
  2. Yazılım

ChatGPT’ye gelen “Özel Talimatlar Özelliği”

0

Artık ChatGPT‘ye eklenen bu yenilik sayesinde detayları tekrar tekrar paylaşmak zorunda değilsiniz. “Özel Talimatlar” adı verilen bu özellik, size ait bilgileri ve tercih ettiğiniz yanıtları hatırlayarak daha kişisel bir deneyim sunuyor. Halihazırda beta aşamasında olan bu özellik, birçok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılabiliyor.

ChatGPT‘yi kullandığınızda, sohbet robotunun hakkınızda çok fazla bilgi sahibi olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Ancak yeni eklenen “Özel Talimatlar” özelliği ile bunun önüne geçmek mümkün. Artık geçmişteki konuşmalarınızı unutmasından dolayı baştan başlamak zorunda kalmayacaksınız. Özel talimatlara eklediğiniz bilgiler sayesinde, ChatGPT size daha kişisel ve ilgi alanlarınıza yönelik cevaplar sunacak.

Örneğin, bir öğretmen olduğunuzu belirtirseniz ve “üçüncü sınıf öğretmeniyim” şeklinde bir özel talimat eklerseniz, ChatGPT size bilgi istediğinizde -örneğin ay hakkında ilginç bilgiler- doğru yaş grubuna uygun cevaplar verebilecektir. Aynı şekilde, beş kişilik bir aile olduğunuzu belirtir ve yemek tarifi istediğinizde ChatGPT‘nin doğru porsiyonları önermesini sağlayacak talimatlar eklerseniz, daha uygun ve özelleştirilmiş öneriler alabilirsiniz.

Bu yeni özellik sayesinde, ChatGPT sizinle olan etkileşimlerinizi daha kişisel ve özelleştirilmiş hale getirerek size daha fazla fayda sağlayacak.

Eğer sadece tek bir dilde kod yazıyorsanız, özel talimatlarınızı ChatGPT‘ye tercih ettiğiniz şekilde kod yanıtları vermesi için kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, her cümlenin sonunda emoji isteğiniz varsa, bunu da talimatlara ekleyebilirsiniz. Bu sayede, uzun istemler oluşturmak yerine gerekli bağlam ve bilgileri özel talimatlara ekleyerek iş yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Talimatlar özelliği aynı zamanda eklentilerle birlikte çalışabiliyor. OpenAI, bu özelliğin Plus kullanıcıları için mevcut olduğunu, ancak AB ve Birleşik Krallık dışında bulunan kullanıcılar için kullanılamayacağını belirtti. İlgilenen kullanıcılar, bu özelliğe erişmek için web üzerinde isimlerinin üzerine tıklayarak “Ayarlar > Beta Özellikleri > Özel Talimatlara Katıl” seçeneğini veya iOS cihazlarında “Ayarlar > Yeni Özellikler > Özel Talimatları Aç” seçeneğini kullanabilirler. Bu şekilde, ChatGPT‘yi daha kişisel ve kullanıcı dostu hale getirerek istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Kaynak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir