Mars’ta Bulunan Olağandışı Omurga Benzeri Yapı , Kızıl Gezegendeki Garip Nesne
  1. Anasayfa
  2. Bilim

Mars’ta Bulunan Olağandışı Omurga Benzeri Yapı , Kızıl Gezegendeki Garip Nesne

0

Mars’ın yüzeyindeki tuhaf kaya oluşumları, Kızıl Gezegen’de keşfedilen en ilginç nesnelerden biri olarak adlandırılıyor ve bilim insanlarını heyecanlandırıyor. Araştırmacılar, omurga şeklindeki nesnenin uzaylı bir geminin kalıntıları olabileceği ihtimalini göz ardı edemiyor.”

Bu şekilde anahtar kelimeler olan “Mars”, “yüzey”, “tuhaf kaya oluşumları”, “Kızıl Gezegen”, “en ilginç nesneler”, “bilim insanları”, “araştırmacılar” ve “uzaylı gemi kalıntıları” korunmuş oldu.

Mars

Mars’ta tırtıklı çıkıntılarla bir “omurgayı” andıran kaya, NASA’nın Curiosity gezgini tarafından ilk kez Nisan ayında, 155 kilometre uzunluğundaki Gale Krateri’nin tabanında fotoğraflandı. Uzmanlar bu oluşumların başlangıçta sismik aktivitenin bir sonucu olabileceğini düşündüler ve Dünya’daki “kumdan kuleler” ile benzerlikler gözlemlediler. Aston Üniversitesi profesörü Richard Armstrong, Astrobiological Journal’da yayınlanan son çalışmanın başyazarı olarak şunları söyledi: “Deneyimlerime göre, bu yapıları Mars’ta görmek oldukça sıra dışı ve benzersiz. Bu sivri uçların ve ilgili yapıların sebebini henüz kesin olarak bilemiyoruz, ancak kanıtlar önemlidir. Sismik aktivitenin bir sonucu olarak Dünya’da oluşan türden ‘kum zirvelerini’ işaret ediyor.” Yukarıdaki açıklamayı yaptı.”

Mars-1

Mars’ta tırtıklı çıkıntılarla bir “omurgayı” andıran kaya, NASA’nın Curiosity gezgini tarafından ilk kez Nisan ayında, 155 kilometre uzunluğundaki Gale Krateri’nin tabanında fotoğraflandı. Uzmanlar bu oluşumların başlangıçta sismik aktivitenin bir sonucu olabileceğini düşündüler ve Dünya’daki “kumdan kuleler” ile benzerlikler gözlemlediler. Aston Üniversitesi profesörü Richard Armstrong, Astrobiological Journal’da yayınlanan son çalışmanın başyazarı olarak şunları söyledi: “Deneyimlerime göre, bu yapıları Mars’ta görmek oldukça sıra dışı ve benzersiz. Bu sivri uçların ve ilgili yapıların sebebini henüz kesin olarak bilemiyoruz, ancak kanıtlar önemlidir. Sismik aktivitenin bir sonucu olarak Dünya’da oluşan türden ‘kum zirvelerini’ işaret ediyor.” Yukarıdaki açıklamayı yaptı

Mars-4

Öte yandan, dünya dışı bir köken hakkındaki spekülasyonlar, kısmen, güney Almanya’daki bir asteroit çarpma krateri olan Nördlinger Reis’te bulunan benzer kaya oluşumlarına dayanmaktadır. Bu kavisli yapılar, “Hoooos” olarak bilinir ve kumdan çıkıntı yapan sıkıştırılmış malzemeden kuleler bırakarak, yumuşak kayaların erozyonu ile doğal olarak oluşan tabakalardır. Uzmanlar, “Dragon Bone” kayasının da zaman içinde Mars’ta geliştiğini belirtiyor ve bu olasılığı kabul ediyorum.

Yazı Kaynakları
Kaynak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir