SpaceX’in Crew Dragon Kapsülü ISS’ye Ulaştı
  1. Anasayfa
  2. Yapay Zeka

SpaceX’in Crew Dragon Kapsülü ISS’ye Ulaştı

Crew Dragon Kapsülü Uluslararası Uzay Üssüne - ISS'ye Ulaştı.

0

Crew Dragon Kapsülü Uluslararası Uzay Üssüne – ISS’ye Ulaştı.

SpaceX Firmasının Crew Dragon İsimli Kapsülü Falcon 9 Roketi İle Fırlatılmıştı ve Crew Dragon’un ISS’ye Yani Uluslararası Uzay Üssüne Vardığı Açıkandı.

NASA’nın Yaptığı Açıklamaya Göre Crew Dragon Sağlam ve Planladıkları Bir Şekilde ISS’ye Ulaştı ve Orada 6 Gün Kalacak. Crew Dragon Geri Döndüğü Zaman Testleri Başarılı Bir Şekilde Geçmiş Sayılacak ve 2 Astronot İnsansız Uzay Kapsülü İle ISS’ye Gidecek.

Ticari Mürettebat Kapsamında Gerçekleştirilen Bu Program Sayesinde ABD’li Havacılık Şirketi “Starliner” İsimli Mekiğin İnsansız Uçuş Testlerini Nisan Ayı İçerisinde Gerçekleştirecek. Bu Testlerin Başarılı Olmasının Sonucunda İse Firma İnsanlı Uçuş Testlerini Temmuz – Ağustos Aylarında Yapmayı Planlayacak.

ISS – Uluslararası Uzay Üssü Nedir ?

ISS Yani Türkçe İsmiyle Uluslararası Uzay Üssü Bilimsel ve Mühendislik Yapılarında Araştımalar – Çalışmalar İçin Üretilmiş ve Uzaya Gönderilmiş Geçmişten Günümüze Tarihteki En Büyük Uzay Üssü Yapıdır.

Uzaya Gönderilen Bu Büyük Yapı Uzayda Kalıcı Olmak İçin Tasarlanmıştır ve ISS Dünyanın Yörüngesinde Dolaşan Bir Uzay Aracıdır. ISS’nin Yapımında 15 Ülke Temsilci ve 5 Farklı Uzay Ajansı Yatırımcı ve Geliştirmeci Olarak Görev Almıştır. Bu Ajansların Listesi Aşağıda Listelenmiştir;

  • NASA
  • ROSCOSMOS (Rusya Uzay Ajansı)
  • JAPONYA Uzay Keşif Ajansı
  • ESA (Avrupa Uzay Ajansı)
  • KANADA Uzay Ajansı

TÜBİTAK Bu Projede Her Ne Kadar Yer Almasa da ESA Uzay Ajansı İle Çalışmalar Gerçekleştirmektedir. Fakat Resmi Olarak ESA Üyesi Değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir