Öğrencilerin Mars’ta Sera Projesi
  1. Anasayfa
  2. Bilim

Öğrencilerin Mars’ta Sera Projesi

Öğrencilerin Mars'ta Sera Projesi NASA Tarafından Desteklendi ve Ödüllendirildi

0

Öğrencilerin Mars’ta Sera Projesi NASA Tarafından Desteklendi ve Ödüllendirildi

Son Zamanlarda “Kızıl Gezegen” Olarak Tanımlanan Mars’ta Birçok Araştırma Yapılmaya Başlandı Son Zamanlarda Bulunan Oyuklar ve Mars’ta Yaşanan Depremler İle İlgili Mars’ın Oluşum Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Mars’a Seyahatler Başladı.

Bu Olaylar İle İlgili Bir Grup Üniversite Öğrencisi Toplanıp Mars’ta Sera’da Besin Yetiştirme Projesi Ürettiler Bu Proje NASA’nın 2019 BIG Idea Challenge’ını Kazandı Bu Üniversite Öğrencileri NASA’dan Ödül Olarak NASA’da Staj Yapma İmkanı Kazandılar.

Bu Sera Projesinde Topraksız Bir Şekilde Besin Elde Etme Yapılması Planlanıyor Öğrencilerin Hesaplamalarına Göre Uzaya Giden 4 Astronot 600 Gün Boyunca Bu Sera’dan Besin İhtiyaçlarını Karşılayabilecekler Buda Astronotların Yeterli Miktarda Araştırma Yapmasına Yetiyor.

Projede Oval Şeklindeki Tavan’ın Altına Yerleştirilen Besin Çözeltisi Tankı Serayı Besleyecek ve Güneş Işığı Olarak Kenarlara Yerleştirilmiş Olan LED’ler Besinleri Besleyecek.

Bu Proje’nin Ağırlığı 9.130 KG Olarak Belirlenmiş Bu Ağırlığı Tek Bir Seferde Yollamayı Planlıyorlar SpaceX Firmasının Yakın Zamanda Mars’a Yollayacağı StarShip İsimli Uzay Mekiğinin Taşıyabileceği Yükün 10’da 1’i Bu Serayı Götürmeye Yetiyor.

KAYNAK: https://futurism.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir