Play Store’daki Kötü Amaçlı Yazılımlar 2,5 Milyon Defa İndirildi!
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Play Store’daki Kötü Amaçlı Yazılımlar 2,5 Milyon Defa İndirildi!

0

Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Play Store’da kötü amaçlı uygulamaların tespit edildiği ve bunların 2,5 milyon kez indirildiği açıklandı.

Günümüz dünyasında mobil cihazların güvenliği son derece önemli. Başta banka ve yatırım hesaplarının yanı sıra kişisel bilgilerin tamamı mobil cihazlarda kayıtlı durumda. Kullanıcılara mümkün olduğunca bilmedikleri uygulamaları telefonlarına indirmemeleri konusunda uyarı yapılıyor.

Google Play Store’da kötü amaçlı uygulamaların yer aldığı ünlü antivirüs şirketi McAfee tarafından açıklandı. Şirketin Play Store’da tespit ettiği uygulamaların telefon kilitliyken dahi reklam görüntülemesi gerçekleştirerek gelir elde ettiği ifade edildi. McAfee, tespit ettiği uygulamaları Play Store’a bildirdi ve uygulamalar mağazadan kaldırıldı.

Bu uygulamaların milyonlarca cihaz tarafından indirildiği ve sayısız kullanıcının etkilendiği açıklandı.

Cihazımda Kötü Amaçlı Uygulama Olduğunu Nasıl Anlarım?

Uzmanların bu konuyla ilgili olarak açıklamalarına göre, ilk olarak kullanıcı bilmediği kaynaklardan uygulama indirmemeli. Cihazda yüklü olan bir uygulamadan şüpheleniyorsa uygulamanın güç tüketimini kontrol etmeli. Görev yöneticisinde hiçbir işlemi olmamasına rağmen yüksek miktarda pil ve RAM tüketimi gerçekleştiriyorsa o uygulama kötü amaçla hazırlanmış bir uygulama olabilir.

Bu tarz uygulamalar, kullanıcıdan habersiz bir şekilde yüksek miktarda veri tüketimi gerçekleştirebilir. Aynı şekilde yüksek CPU tüketimi yaparak cihazın yavaşlamasına, donma ve kasmalar meydana gelmesine sebep olabilirler.

McAfree raporuna göre, bu uygulamalar; haber, müzik indirme programı, takvim ve tv oynatıcı gibi basit görünen uygulamaların arkasına gizlenmiş durumdaydı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir