Project Q, PlayStation 5’i TV Olmadan Çalıştıran Ekranlı Kontrolcüyü İlk Kez Başarıyla Görüntülendi
  1. Anasayfa
  2. Donanım

Project Q, PlayStation 5’i TV Olmadan Çalıştıran Ekranlı Kontrolcüyü İlk Kez Başarıyla Görüntülendi

0

Sony’nin PlayStation 5 için geliştirdiği yeni ekranlı oyun kolu Project Q, Android tabanlı bir tabletten farklı olmayacak gibi görünüyor. Yeni sızdırılan görüntülere göre, cihaz sadece PlayStation 5‘in ekran görüntüsünü yansıtabilecek şekilde çalışacak.

Son dönemde Windows destekleyen taşınabilir el konsollarının piyasada görünmesi, konsol oyunlarının mobil platformlara geçiş yaptığını gösteriyor. Nintendo Switch ile birlikte konsol oyunlarının mobil hale geldiğini düşünürsek, Sony’nin PlayStation 5‘i mobil platforma taşıma konusunda geç kaldığını söyleyebiliriz. Ancak Japon devi bu alanda gelişmeleri yakından takip ediyor ve Project Q adını verdiği yeni kontrolcü ile mobil oyun deneyimine yönelik ilk adımlarını atıyor.

Mayıs ayındaki State of Play etkinliğinde tanıtılan Project Q, aslında PlayStation 5‘in stok kontrolcüsü DualSense’in modifiye edilmiş bir versiyonu olarak dikkat çekiyor. Sony, DualSense’in ortasına bir ekran yerleştirerek, TV bağlantısını tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ancak Project Q‘nun kullanılabilmesi için hala PlayStation 5‘in açılması ve görüntünün cihaza aktarılması gerekiyor. Yani Project Q, tam anlamıyla taşınabilir bir konsol olmaktan ziyade, sadece ekranlı bir DualSense olarak karşımıza çıkıyor.

Sony’nin Project Q adını verdiği ekranlı kontrolcüsü, Android uyumlu bir yansıtma uygulaması sayesinde telefonlarda deneyimlediğimiz uzaktan oynama özelliğini DualSense gövdesinde sunmayı amaçlıyor. Ancak cihazın tablet olarak sadece yansıtma amacıyla kullanılacak olması, bazı eleştirilere neden oluyor çünkü başka işler için kullanmak mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Uzaktan oynama özelliği, kararlı bir internet bağlantısı ile yeni nesil konsollarda oldukça sağlıklı bir deneyim sunabiliyor. Ancak Project Q’nun sadece bu özelliği sunmak için tasarlanmış bir kontrolcü olması, eleştirilerin hedefi olmasına yol açıyor. Bazı oyuncular, daha geniş bir kullanım yelpazesine sahip bağımsız bir tablet ya da taşınabilir konsol almanın daha cazip bir seçenek olabileceğini düşünebilirler.

Project Q‘nun başarılı olup olmayacağı, kişisel tercihlere ve oyun deneyimi beklentilerine bağlıdır. Zaten PlayStation 5 ve DualSense kontrolcüsü sahibi olan oyuncular için uzanarak oyun oynama imkanı sunması, pratik olabilir. Ancak bu tecrübenin her internet bağlantısı ile uzaktan deneyimlenemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca, Project Q‘nun 200 doların üzerinde bir fiyatla satışa çıkması bekleniyor ve bu fiyatın tamamen bağımsız çalışabilen Nintendo Switch Lite ile aynı seviyede olacağı ifade ediliyor. Dolayısıyla, oyuncular fiyat ve fonksiyonellik açısından kendi ihtiyaçlarına en uygun seçeneği değerlendirerek karar vermelidirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir