1999 Yılında Google Nasıl Görünüyordu?
  1. Anasayfa
  2. İnternet

1999 Yılında Google Nasıl Görünüyordu?

0

İnternet kavramı hayatımıza gireli uzun bir zaman olmadı. Lakin internetin insan hayatına iyi veya kötü olarak kattıkları sayılamayacak kadar fazla. Geçmişe ufak bir yolculukla büyük şirketlerin internetin ilk dönemlerindeki durumlarını görmek mümkün.

1990’lar internetin henüz yeni yeni evlere girmeye başladığı bir dönemdi. Bu dönemde pek çok şirket kendisine ait web sitesini kurmuştu. Bunların en başında da en büyük arama motoru Google geliyordu. Google’ın yanı sıra Apple, Amazon. Ebay ve Yahoo gibi şirketlerde web sitelerini hayata geçirmişlerdi. Peki, bu web sitelerinin görünüşü nasıldı?

Basit Tasarımlar Göze Çarpıyor

İnternetin ilk dönemlerinde web sitelerinin görsellikten ziyade bilgi verme amacıyla daha fazla yazı barındırdığı dikkatlerden kaçmıyor. Hatta birçok web sitesinin giriş sayfasında fotoğraf dahi bulunmadığı görülüyor.

Google

Aradan geçen zamanda tasarımını büyük ölçüde koruyan sitelerin başında Google geliyor. Beta yazısının kaldırılmasının yanı sıra daha yumuşak çizgelere sahip olan site, günümüzdeki tasarımıyla büyük ölçüde uyuşuyor.

Apple

Teknoloji devi Apple’ın da ilk dönemlerinde daha basit tasarımlar kullandığı görülüyor. Sitenin en alt bölümünde ‘Destek, Hakkında’ gibi bilgilere yer vermeyi ihmal etmemişler.

Amazon

Dünyaca ünlü şirketin de diğerleri gibi görsellikten ziyade metne daha fazla önem verdiği görülüyor. Sayfanın bir bölümünde çok satan ürünlere yer verilirken diğer bir bölümünde kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından ürünlere ait sayfalara yer verilmiş. Günümüz Amazon sayfasıyla pek bir benzerliği olmadığı söylenebilir.

MSN

Yahoo

Ebay

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir