Güneş Enerjisiyle Çalışan Aracın Prototipi Hazır!
  1. Anasayfa
  2. İlginç Teknoloji

Güneş Enerjisiyle Çalışan Aracın Prototipi Hazır!

0

Güneş enerjisini kullanarak maliyetleri düşürmeyi hedefleyen projeler her alanda ciddi gelişme göstermeye devam ediyor. ABD, merkezli Aptera şirketi güneş enerjisi kullanarak çalışan aracının prototipini tanıttı.

Elektrikli otomobillerin tüm dünyada tanınması ve yaygınlaşması sonrasında yeni bir girişim daha adından söz ettirmeye başlıyor. Aptera şirketi, güneş enerjisi kullanarak enerji üreten araç modelini tanıttı. Prototip hakkında açıklama yapan şirket yetkileri modelin ‘Gezegendeki en verimli araç’ olacağını ifade etti.

Tasarımı Oldukça Farklı

Aracın tasarımı günümüz otomobillerinden oldukça farklı. Model, 3 tekerlekli olarak karşımıza çıkıyor. En dikkat çeken detayların başında aracın gövde kısmının tasarımı geliyor, normal bir araçta yer alan düz tasarımın aksine kavisli bir tasarım yer alıyor. Bu tasarımın sürtünme katsayısını artırmak için tercih edildiği ifade ediliyor. Tasarımın istenilen başarıyı elde ettiği söylenebilir. Zira geçtiğimiz yıl Aptera prototipi, hem Audi R8 GT Spyder’ı hem de Tesla Model 3’ü bir yarışta geride bırakmayı başarmıştı.

Araç enerjisini üst kısmında yer alan güneş panelleri sayesinde elde ediyor ve bu da yakıt maliyetini neredeyse sıfıra indiriyor. Gündüzleri elde edilen güneş enerjisinin ne kadarının depolanabileceği ve aracın gece vaktinde bu enerjiyle ne kadar yol alabileceği merak konusu.

Piyasaya Girip Girmeyeceği Bilinmiyor

Aptera şirketinin finansal açıdan zorluk çektiği ve bu nedenle de aracı seri üretime sokup satışa çıkarıp çıkaramayacağı belirsizliğini koruyor. 2011 yılında iflas eden şirket o dönemde piyasaya sürmeye hazırlandığı yine 3 tekerlekli güneş enerjisi ile çalışan aracın ön siparişlerini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Ancak bu kez şirketin adımlarını daha sağlam bir şekilde attığı ifade ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir