Güneş’in En Büyük Gizemi Açığa Cıktı
  1. Anasayfa
  2. İlginç Teknoloji

Güneş’in En Büyük Gizemi Açığa Cıktı

0

Bilim insanları Güneş’in korona adı verilen dış atmosferini açıklanamayacak derecede sıcak kılan etmeni sonunda bulduklarını ifade ediyorlar. Bilim camiası uzun yıllardır, koronanın 1 milyon derecenin üzerindeki sıcaklıklara nasıl ulaştığını anlamaya çalışıyor. Çünkü Güneş’in yüzey sıcaklığı sadece 6 bin derece.

Korona katmanın yıldızın içindeki ısı kaynağından daha uzakta olmasına rağmen, aslında daha soğuk olması gerektiği düşünülüyor.

Uzun zamandır Güneş ile ilgili en büyük gizem olarak kabul edilen bu durum, Independent Türkçe tarafından aktarılan bilgilere göre Avrupa liderliğinde işletilen Güneş gözlem aracı Solar Orbiter’in yeni gözlemleri sayesinde aydınlatılmıştır.

Solar Orbiter’in yüksek enerjili ultraviyole ışığı algılayan EUI adlı kamerası tarafından çekilen görüntüleri inceleyen bilim insanları, yıldızın yüzeyinde dönen ve hızlı hareket eden küçük ölçekli manyetik dalgalar keşfetmiştir.

Hesaplamalara göre bu hızlı salınımlı dalgalar, atmosferdeki yüksek sıcaklığı açıklayabilecek kadar enerji üretmektedir. Daha önce bilim insanları, daha yavaş manyetik dalgaları tespit etmişti, ancak bu dalgalar Güneş’in yüzeyi ile dış atmosferi arasındaki muazzam sıcaklık farkını açıklamak için yeterli enerji üretememişti.

Leuven Katolik Üniversitesi’nden Tom Van Doorsselaere, “Geçen 80 yılda astrofizikçiler bu sorunu çözmeye çalıştı” diyerek bu uzun soluklu araştırmalara vurgu yapmıştır.

Bu çalışmanın ortak yazarı olan fizikçi, “Artık koronanın manyetik dalgalar tarafından ısıtılabileceğine dair giderek daha fazla kanıt ortaya çıkıyor” şeklinde konuşmuştur. Bu yeni bulgu, Güneş’in korona katmanındaki gizemli ısınmanın kökenine dair önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir