Galaksiden 8 Milyar Işık Yılı Uzaklıktaki Radyo Sinyali Tespit Edildi
  1. Anasayfa
  2. Bilim

Galaksiden 8 Milyar Işık Yılı Uzaklıktaki Radyo Sinyali Tespit Edildi

Bilim adamları, Pune'daki Giant Metrewave Radyo Teleskobu kullanarak 8.8 milyar yıllık olan ve Dünya'daki bilim adamları tarafından tespit edilen en uzak radyo sinyali olan hidrojen atomları tarafından yayınlanan bir radyo sinyali tespit etti. Bu bulgu, Aralık ayında Royal Astronomical Society'nin Aylık Bildirileri'nde yayınlandı.

0

Derin uzayda sinyal aramada yeni bir rekor kırıldı. Hindistan’daki Pune’daki Giant Metrewave Radyo Teleskobu kullanan bilim adamları, hidrojen atomları tarafından yayınlanan bir radyo sinyali tespit etti. Hidrojen, 8.8 milyar yıllık olarak kabul edilir ve Dünya’daki bilim adamları tarafından tespit edilen en uzak radyo sinyalidir.

Bulgular Aralık ayında Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirileri’nde yayınlandı.Kanada’daki McGill Üniversitesi ve Hindistan Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar radyo sinyali fark etti. Ekip, radyo sinyalinin daha önce hiçbir sinyal tarafından tespit edilmemiş kadar uzak bir mesafede yolculuk ettiğini söyledi.

Gravitasyon odaklaması, bir galaksinin gravitesinin gerçekten boşluğu yumuşattığı zaman radyo dalgalarının bu mesafeyi kat etmelerine ve yolculuk yapmalarına izin verdi. Araştırmacılar, odaklamanın normal olarak yolculuk edebileceği mesafenin 30 katına kadar yolculuk etmesine izin verdiğini söyledi. Radyo sinyali zayıftır. Sinyal 48cm’ye uzadı. Bu sinyalin uzaması, sinyalın gittiği mesafeden dolayı meydana gelir. Sinyalin, evrenin sadece 4.9 milyar yılında gönderildiği düşünülmektedir.

Yazı Kaynakları
https://www.kxan.com/news/science/radio-signal-detected-from-galaxy-8-billion-light-years-away-breaks-previous-records/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir