Bu Yapay Zeka Yalnızca Klavyeyi Dinleyerek Şifrelere Erişebiliyor!
  1. Anasayfa
  2. Yapay Zeka

Bu Yapay Zeka Yalnızca Klavyeyi Dinleyerek Şifrelere Erişebiliyor!

0

Yapay zeka araçları her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplamaya devam ediyor. Kimileri yapay zekanın bu gelişimini bir fırsat olarak görüyorken kimileri işin tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini dile getiriyor.

Yapay zeka geliştirmeleri devam ediyor. Hali hazırda pek çok iş için kullanılan yapay zeka araçları her zaman iyi insanların elinde olmayabiliyor. Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, geliştirdikleri yapay zekanın yalnızca klavye seslerini takip ederek kullanıcıların şifre bilgilerine ulaşmayı başardığını açıkladı.

Yüzde 95 Doğruluk Oranı

Yapılan deneyde yapay zekanın yüzde 95’e varan doğruluk oranına ulaştığı açıklandı. Testte normal bir dizüstü bilgisayar kullanıldığı ve 25 farklı harf veya sayı tuşuna 36 kez basıldığı belirtildi. Yapay zekanın tuşlardan gelen ses dalgalarını ayırarak yazılanları doğru tahmin ettiği ifade edildi.

Mekanik klavyelerin normal klavyelere nazaran daha fazla ses üretmesinden dolayı yapay zekanın mekanik klavyeden gelen sesleri daha iyi bir şekilde analiz ettiği ve daha iyi tahminler yapabildiği dile getirildi.

Dokunmatik ekran klavyesi kullanıldığında ise yapay zeka modelinin doğru tahmin yüzdesi yüzde 40’a kadar geriliyor.

Henüz Başlangıç Aşamasında

Yapay zeka aracının henüz geliştirme aşamasında ve alması gereken uzun bir yol var. Yazı yazılan ortam biraz kalabalıklaştığında veya sesler üst üste bindiğinde yapay zekanın doğru tahmin yüzdesi oldukça azalıyor.

Tüm bunlara rağmen geliştiriciler yapay zekanın siber suçlara karşı iyi bir yardımcı olarak kullanılabileceğini söylüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir