Yapay Zeka Müşteri Temsilcisi Olma Yolunda!
  1. Anasayfa
  2. Yapay Zeka

Yapay Zeka Müşteri Temsilcisi Olma Yolunda!

0

Yapay zeka dil modelleri her geçen gün insan hayatına etki etmeye devam ediyor. Yapay zeka araçlarının yakın zamanda çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi olabileceği yönünde açıklamalar bulunuyor.

Yazılı metin, seslendirme, görselleştirme gibi farklı birçok alanda kullanılan yapay zeka dil modellerinin yakın bir zamanda çağrı merkezlerinde müşteri temsilcisi olarak görev yapabileceği ifade ediliyor. Yapay zekanın son yıllardaki ciddi gelişimini bir kısım heyecanla karşılarken bir kısım tedirginlikle takip ediyor. Özellikle yapay zeka tarafından yapılabilecek bir mesleğe sahip olan kişilerin işlerini kaybetme korkusu yaşadığı ifade ediliyor.

Ekonomiyi Etkiliyor

Farklı alanlarda yapay zekanın kullanılmasının ekonomiyi doğrudan etkileyebileceği belirtiliyor. Açıklanan raporlara göre dünya üzerinde gerçekleştirilen işlerin yüzde 28’lik kısmını yapay zeka tarafından yapılabilir. Yapay zekanın bu noktada ciddi gelişim kaydettiğini gören büyük teknoloji şirketlerinden IBM, çalışanlarının bir bölümünü işten çıkararak yapay zeka ile işlemleri gerçekleştirmeye başladı.

Yapay zekanın insanların yerini almasının işsizliğin artmasına neden olacağı ve bu durumun ekonomiyi direkt etkileyeceği belirtiliyor.

2027 Yılına Kadar Büyümeye Devam Edecek

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Gartner direktörü Megan Fernandes, yapay zekanın zaman içinde olgunlaştığını, bu süreçte müşteri odaklı hareket etme potansiyelinin giderek artacağını belirtti. Bunun da müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkileyeceğini ifade etti. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zekanın tüm dünyada müşteri temsilcisi koltuğunda oturabileceğini dile getirdi.

2023 yılının bu bölümüne kadar yapay zeka müşteri temsilciliğine büyük şirketlerin geçen yıla göre 18 milyar dolardan fazla kaynak harcadığını belirten Fernandes, yapay zeka büyüme oranının 2027 yılına kadar yüzde 360’ın üzerine çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir